sandblasting, aluminum mast

Hızlı Projektillerle Raspalama

Bu yazıyı Erdem ve Doğan’a ithaf ediyorum…

On yılı aşkın süre çok sayıda ve türlü yatın garnet, kum ve diğer projektillerle raspalanması ile uğraştım. Bu yazıda kazanmış olduğum tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

Raspalama veya kumlama, (sand blasting = kumlu patlatma, shot blasting = projektilli patlatma) metallerin, cam ve camsıların, ahşapların ve plastiklerin yüzeylerini temizleme ve pürüzlü bir strüktür verme tekniklerinden birine verilen addır. Yan taşlama, iğneleme, motorlu fırça, asitle arındırma ve benzer yöntemlere nazaran çok etraflı bir teşkilat gerektirir, ancak çok başarılı ve başka hiçbir metotla erişilemeyen sonuçlar verir.

Hasarın Tespiti

“Hasarın Tespiti”. Foto: Sörveyör Naci Arıcı. Resmin solundaki icat, köpekbalıklarını uzak tutmaya yarıyor.

Sadun Boro 1928-2015…

Turkey

Bir Efsaneyi kaybettik

Büyük denizci Sadun Boro kanser tedavisi gördüğü Marmaris’te hayata gözlerini yumdu. 87 yaşındaydı.

Sadun ve eşi Oda 1985 – 1988 yılları arasında dünyayı ilk dolaşan Türk yelkenciler oldular. Seyahat arkadaşları, neredeyse kendileri kadar meşhur kedileri “Miço” idi.

Muharrem Yılmaz

eng

Ahşap tekne duayeni, ayak keseri ile. 30 m explorer yapımı

m_yilmaz2
m_yilmaz1

Marin Sıhhi Tesisatına Kısa Bir Bakış

English

Portapottiler (Kamp tipi tuvalet)

Kamp tipi tuvaletler sıhhi tesisat gerektirmez; sifon suyu için bir haznesi olabilir veya olmayabilir. Klozet muhteviyatı yerçekimi etkisiyle portatif bir tanka taşınır. Bu tank teknenin dışında bir yere boşaltılabilir. Bazı büyük modellerde boşaltım tesisatı da olabilir. Bu operasyon sırasında çok az su kullanılır. Kapasite 10 – 25 litredir.

Marin Tuvaletler

Manüel marin tuvaletlerde, adlarından da anlaşılacağı üzere, su manüel olarak klozetten içeri ve dışarı pompalanır. Sifon suyu olarak “ham”su (deniz, göl veya nehir) kullanacak şekilde tasarlanmışlardır. Sifon suyu miktarı pompalamayla kontrol edilebilir. Bazı modellere bir elektrik motoru (genelde 12 V DC akım) da takılabilir; motor pompalama işlevinde elin yerini alır.