Ailem ve diğer Hayvanlar*

eng

“Sevgili Naci, konuşmamıza istinaden, lütfen müşterimizle irtibata geçip teknesinde bulduğumuz bazı akrepleri ortadan kaldırmak için teknesini ilaçlanmasında yardımcı olabilir misin? Sigorta hasar uzmanının talimatı kısa ve biraz da korkutucuydu. Aklıma gelen ilk düşünce, “Acaba teknede küçük çocuk var mıydı?” olmuştu. Çünkü her ne kadar çok nadirdiyse de, bölgedeki akreplerin çocukları öldürebildiklerini biliyordum.

Tersaneci ve  eksperler olarak, deniz kariyerimiz boyunca, ara sıra bazı zararlı haşarat ve hayvanatla uğraşmak zorunda kalmıştık: Hamam böcekleri veya teknede torbaları içinde duran yelkenleri kemirerek işe yaramaz hale getirmiş bazı sinir bozucu farelerle uğramışlığımız vardı. Farelerin verdiği hasar da sigorta kapsamına girdiği kabul görmüştü, sonunda. Ama akrepler – bu yeniydi.

Şanslıydık, çünkü haşere itlaf konusunda Naci’nin profesyonel deneyimi vardı.

PSF-scorpion

İstilaya uğramış tekne daha yeni Türkiye, Kıbrıs, Lübnan, İsrail ve Mısır’a gidip gelmişti. Ardından dört hafta boyunca Marmaris’te bağlı bırakılmıştı. Sonra teknenin sahibi, karısı ve üç ile dokuz yaşları arasındaki üç çocuğu ve ayrıca da iki çocuklu başka bir çiftle birlikte iki haftalık tatil için gelmişti.

Teknede üç gün geçirdikten sonra kamaranın içinde dolaşan, her biri 3.5 cm boyunda iki akrep bulmuşlardı. Bunları öldürmüşler ve eşleriyle beş çocuğu bir otele yerleştiren iki erkek tatili sona erdirip İngiltere’ye geri dönmek için tekneyi gerisin geri Marmaris’e getirmişti.

Bu aşamada sigorta şirketi onları bizimle temasa geçirdi. Mübalağasız, derhal, yarım saat içinde teknenin ilaçlanmasını sağladık. İlaçlamadan sonra ölü beş adet akrep daha ortaya çıktı. Böylece tekne sahibi, arkadaşları ve çocuklar tatillerine devam edebildiler.

Bir daha teknede akrep izine rastlanmayacaktı.

Bu epeyce korkutucu deneyimde bize yardımcı olduğunuz için size ve Naci’ye çok teşekkür ediyorum.

 


[*] “My Family and Other Animals”; hayvansever İngiliz yazarı Gerald Durrell’ın Korfu’da geçen çocukluk yıllarını anlatan otobiyografisi anısına.