Tüm Amaçlar için Ismarlama HDPE (yüksek yoğunluklu polietilen) Tank İmalatı

English
 

Yüksek yoğunluklu Polietilen (HDPE) tank sistemleri krom tankların daimi korozyon sorunlarını ve “yastık” tipi hipalon tankların mekanik arızalarını çözer.

tank2

HDPE, çok yönlü ve dayanaklı olmanın yanında, yakıt için neredeyse tamamen yoğuşmadan yoksun bir ortam ve kuzina için de temiz ve her türlü arzulanmayan tattan yoksun su sağlayacaktır. İlgi alanlarımızdan biri, daha önce mekanik açıdan güvenilmez “yastık” tipi tanklar ve elektroliz sorunları olan alüninyum tanklarla donatılmış teknelerdeki tankları değiştirmektir.

HDPE tankları 8 – 12 mm kalınlığındaki HDPE levhalarından yapılır ve tanktan 2 metre yükseklikte dolum noktasına denk gelen 0,2 bar basınç testinden geçirilmişlerdir. Daha yüksek basınçlara dayanaklı tanklar üretilebilir ve böyle bir istek söz konusu olduğunda sipariş sırasında belirtilmelidir. Standart üretimde yaklaşık her 300 mm’ye yerleştirilmiş perdeler vardır. Bu perdeler üst kapağa geçirilerek kaynaklanmıştır. Bu tankın üst kısmının basınç altındayken “kabarmasını” önlemek için yapılmıştır.

tank10

Gözetleme kapakları tank muhteviyatından tamamen yalıtılmış krom saplamalarla tutturulmalı ve contalar neopren gibi dirençli polimerlerden yapılmalıdır. Tanklar genelde gaz borusu pasolu kaynaklı dişi soketlerle imal edilmektedir [*]. Ancak, ihtiyaç olduğunda müşterilere kendi bağlantılarını yapmaları için metrik, özel veya alışıldıktan büyük farklı soketler de sunulmaktadır.

Tankların hepsinde, iki ana nedenden dolayı bir tür iç perdeleme sistemi vardır: Birinci neden, tanka bükülmezlik sağlamak ve ikinci neden de tank muhteviyatının hareket serbestliğini azaltmaktır. Perdelerin her birinde, temizlik ve kontrol etmeyi kolaylaştırmak için gözetleme kapaklarından yan bölümlere erişim sağlayan yeterli sayıda delikler bulunmalıdır.

tank_13b

Bükülmeyen HDPE’den imal edilmiş tanklar ısmarlama, yani bir kereye mahsus üretime imkan sağlar; çünkü yapılması gereken pahalı kalıplara gerek yoktur. HDPE ısmarlama uygulamalarda aşırı bükülmeye izin vermez ama çokgen şekiller genelde tüm tasarım sorunlarını çözer.

HDPE tankları ısmarlama ve seri imalat tekne yapımcısının dizel yakıt ve tatlı, gri ve atık su depolama ihtiyaçları için ideal çözümdür. marineSOLUTIONS size her türlü tasarım sorununuzda yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

HDP Üretim Örnekleri

• Tatlı su, dizel yakıt, gri su ve atık suyu tankları.
• Pompalı ve süzgeçli duş suyu ve bulaşık suyu toplama kapları.
• Duş küvetleri.
• Zincirlikler için sızdırmaz astarlar.
• Tekne havuzu, havuz dolapları vb için sızdırmaz astarlar.
• Ana motorlar, jeneratörler, vb için emiş filtreleri.
• Buzluklar, derin dondurucu ve buzdolapları.
• Lombozlara sivrisinek telleri.
• Düşünebileceğiniz neredeyse her tür mühendislik ürünü.

Bazı Tasarım Hususları

1. Tank tasarlandığı yere girebilmelidir; örneğin iskeleden, kapıdan ve diğer açıklıklardan geçecek mi? Tank ayrıca kolaylıkla sökülebilmelidir.
2. Tankı çok sıkı yapmayın. Tüm kaynaklı materyaller gibi tank da imalat sırasında çekebilecektir.
3. Giriş, çıkış ve havalandırma hortumları herhangi bir kırılma olmadan geçmesi gereken yerlere geçmeli, kelepçeler sıkılabilmeli ve daha sonra kontrol edilebilmelidir.
4. Eğimli tanklar ve enine yerleştirilen geniş ve sığ tanklardan kaçının.
5. Tankların monte edilecekleri yer üzerine ciddi şekilde kafa yorun.
6. Tankı aşağıdaki yöntemlerden biri veya daha fazlasıyla monte edin. Hepsi uygundur ama tercih sırasına göre sıralanmışlardır.

I. 12 mm’lik su kontrplağıyla sıkıştırma.
II. Montaj köpüğüyle yerleştirme.
III. Güçlü kolon veya krom nikel bantlarla monte etme.

Teklif taleplerinde aşağıdaki bilgilerin sağlanması gerekmektedir:
1. İlgili açılar, biçimlendirilmiş uçlar, vb de dahil olmak üzere tankın azami dış boyutları. Çizimlerin gönderilmesi durumunda, lütfen düzensiz olarak biçimlendirilmiş tanklardaki dik açıları belirtiniz.
2. Su tankları üzerindeki tüm giriş, çıkış ve havalandırma ağızlarının konumları ve dış çapları, dizel tanklarının bakır ve naylon hortumlarının dış çapları.
3. Tankta söz konusu olacak azami su sütununu, yani tankın tabanından dolum tapasına kadar olan mesafeyi belirtiniz.

Dr. Yusuf Civelekoğlu, CMI
Fotoğraflar: marineSOLUTIONS arşivi