sandblasting, aluminum mast

Hızlı Projektillerle Raspalama

Bu yazıyı Erdem ve Doğan’a ithaf ediyorum…

On yılı aşkın süre çok sayıda ve türlü yatın garnet, kum ve diğer projektillerle raspalanması ile uğraştım. Bu yazıda kazanmış olduğum tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

Raspalama veya kumlama, (sand blasting = kumlu patlatma, shot blasting = projektilli patlatma) metallerin, cam ve camsıların, ahşapların ve plastiklerin yüzeylerini temizleme ve pürüzlü bir strüktür verme tekniklerinden birine verilen addır. Yan taşlama, iğneleme, motorlu fırça, asitle arındırma ve benzer yöntemlere nazaran çok etraflı bir teşkilat gerektirir, ancak çok başarılı ve başka hiçbir metotla erişilemeyen sonuçlar verir.

Hasarın Tespiti

“Hasarın Tespiti”. Foto: Sörveyör Naci Arıcı. Resmin solundaki icat, köpekbalıklarını uzak tutmaya yarıyor.

Ailem ve diğer Hayvanlar*

eng

“Sevgili Naci, konuşmamıza istinaden, lütfen müşterimizle irtibata geçip teknesinde bulduğumuz bazı akrepleri ortadan kaldırmak için teknesini ilaçlanmasında yardımcı olabilir misin? Sigorta hasar uzmanının talimatı kısa ve biraz da korkutucuydu. Aklıma gelen ilk düşünce, “Acaba teknede küçük çocuk var mıydı?” olmuştu. Çünkü her ne kadar çok nadirdiyse de, bölgedeki akreplerin çocukları öldürebildiklerini biliyordum.

Tersaneci ve  eksperler olarak, deniz kariyerimiz boyunca, ara sıra bazı zararlı haşarat ve hayvanatla uğraşmak zorunda kalmıştık: Hamam böcekleri veya teknede torbaları içinde duran yelkenleri kemirerek işe yaramaz hale getirmiş bazı sinir bozucu farelerle uğramışlığımız vardı. Farelerin verdiği hasar da sigorta kapsamına girdiği kabul görmüştü, sonunda. Ama akrepler – bu yeniydi.

Şanslıydık, çünkü haşere itlaf konusunda Naci’nin profesyonel deneyimi vardı.