Sadun Boro 1928-2015…

Turkey

Bir Efsaneyi kaybettik

Büyük denizci Sadun Boro kanser tedavisi gördüğü Marmaris’te hayata gözlerini yumdu. 87 yaşındaydı.

Sadun ve eşi Oda 1985 – 1988 yılları arasında dünyayı ilk dolaşan Türk yelkenciler oldular. Seyahat arkadaşları, neredeyse kendileri kadar meşhur kedileri “Miço” idi.

Muharrem Yılmaz

eng

Ahşap tekne duayeni, ayak keseri ile. 30 m explorer yapımı

m_yilmaz2
m_yilmaz1

Marin Sıhhi Tesisatına Kısa Bir Bakış

English

Portapottiler (Kamp tipi tuvalet)

Kamp tipi tuvaletler sıhhi tesisat gerektirmez; sifon suyu için bir haznesi olabilir veya olmayabilir. Klozet muhteviyatı yerçekimi etkisiyle portatif bir tanka taşınır. Bu tank teknenin dışında bir yere boşaltılabilir. Bazı büyük modellerde boşaltım tesisatı da olabilir. Bu operasyon sırasında çok az su kullanılır. Kapasite 10 – 25 litredir.

Marin Tuvaletler

Manüel marin tuvaletlerde, adlarından da anlaşılacağı üzere, su manüel olarak klozetten içeri ve dışarı pompalanır. Sifon suyu olarak “ham”su (deniz, göl veya nehir) kullanacak şekilde tasarlanmışlardır. Sifon suyu miktarı pompalamayla kontrol edilebilir. Bazı modellere bir elektrik motoru (genelde 12 V DC akım) da takılabilir; motor pompalama işlevinde elin yerini alır.

Atık Su Tankları

United-Kingdom

Bazı Tasarım İlkeleri

1. Tank tabanına boşaltım hortumuna göre eğim verin.
2. Dolum ağzını, katı maddeler tank tabanı boyunca gitmek zorunda kalmayacak şekilde tasarlayın.
3. Tankın en az 1/2″ çapında çökmeye dayanaklı hortumla havalandırılması gereklidir. Havalandırma borusunda su birikimine sebep olacak durumlardan kaçının.
4. Uzun boru gidişlerinden kaçının.
5. Tankı tam dolmadan, yani katı maddeler havalandırma borusuna girmeden boşaltınız.

Tüm Amaçlar için Ismarlama HDPE (yüksek yoğunluklu polietilen) Tank İmalatı

English
 

Yüksek yoğunluklu Polietilen (HDPE) tank sistemleri krom tankların daimi korozyon sorunlarını ve “yastık” tipi hipalon tankların mekanik arızalarını çözer.

tank2

HDPE, çok yönlü ve dayanaklı olmanın yanında, yakıt için neredeyse tamamen yoğuşmadan yoksun bir ortam ve kuzina için de temiz ve her türlü arzulanmayan tattan yoksun su sağlayacaktır. İlgi alanlarımızdan biri, daha önce mekanik açıdan güvenilmez “yastık” tipi tanklar ve elektroliz sorunları olan alüninyum tanklarla donatılmış teknelerdeki tankları değiştirmektir.

Çanakkale’de Olağanüstü bir Deniz Savaşı: Aegospotami Deniz Savaşı, MÖ 405

eng

M.Ö. 405 yılında ve Peloponez Savaşı’nın sonunda gerçekleşmiş olan Aegospotami deniz savaşı, Spartalıların Atinalılar karşısında kazandıkları nihai bir deniz zaferiydi.

Atina donanması Karadeniz’e gönderilmişti. Görevleri Atina’nın ekmeğine tahıl sağlayan Atina yük kayıklarına güvenli bir yolculuk sağlamaktı. O dönemde Spartalıların artık güçlü bir donanmaları vardı ve Spartalı komutan Lysander de 170 Peloponez gemisinden oluşan bu donanmayı Çanakkale’nin güney sahilindeki Lampsacus’a (Lapseki) demirlemişti. Lampsacus bu bölgedeki tek güvenilir limandı ve Atinalılar 180 triremle geldiklerinde Lampsacus’un karşısındaki Aegospotami’de (anlamı “Keçi Nehri”dir) demirlemek zorunda kalmışlardı. Aegospotami emin bir liman değildi ve dolayısıyla Atinalılar gemilerini kötü havada karaya çekmek zorunda kalıyorlardı. Bu, Atina donanmasının savunma kabiliyetini çok azaltıyordu.